Onkologia to dziedzina medycyny rozwijająca się w zawrotnie szybkim tempie. Dzieje się tak z uwagi na coraz większą liczbę przypadków zachorowań będących konsekwencją prowadzenia przez ludzi konsumpcyjnego stylu życia oraz pogoni za rozmaitymi wartościami, zapominając o tej najważniejszej, jaką jest zdrowie. Do najczęściej wykrywanych nowotworów należą choroby płuc, gruczołu krokowego, piersi oraz pęcherza moczowego. 

 

Choroba nowotworowa – czy zawsze musi zwiastować najgorsze?

 

Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka to o wiele łatwiejszy sposób walki z nowotworem, niż jego leczenie. Co jednak zrobić, kiedy w gabinecie lekarskim usłyszymy hasło oznajmujące wykrycie tej choroby? Czynnikami determinującymi szansę na wyleczenie nowotworu jest przede wszystkim umiejscowienie problemu i faza, w której został wykryty, a także wiek pacjenta. Obecnie medycyna, ze względu na dużą liczbę innowacyjnych metod oraz urządzeń chirurgii onkologicznej, wzbudza w pacjentach ogromne nadzieje na poprawę stanu zdrowia.

 

Innowacyjne urządzenia stosowane w chirurgii onkologicznej

 

Spośród wielu zaawansowanych technologii, w dziedzinie medycyny zajmującej się zwalczaniem nowotworów wyróżnić warto sondę do leczenia chorób przewodu żółciowego – Habib EndoHPB. Umożliwia ona zniszczenie tkanki nowotworowej za pomocą ciepła, które generuje. Kolejnym wartym uwagi urządzeniem jest Nano Knife – małoinwazyjna metoda stosowana w momencie, kiedy niemożliwe jest tradycyjne leczenie operacyjne. Elementem mającym ułatwić przeprowadzanie zabiegów jest SmartPort, czyli akcesorium dające lekarzowi wielokrotny dostęp do żyły pacjenta, przy pomocy którego aplikowany zostaje lek lub kontrast. Kolejnym sposobem na zwalczanie komórek nowotworowych jest system RITA funkcjonujący w oparciu o proces termoablacji. Polega on na wprowadzeniu do danego miejsca elektrody, która wskutek przepływu prądu nagrzewa się i powoduje obumarcie komórek ją otaczających.