Paradontoza jest bardzo poważną chorobą dziąseł. Jej objawami są krwawiące dziąsła, ich obrzęk oraz rozchwianie zębów; przyczynami nieodpowiednia dieta, wady zgryzu, cukrzyca oraz przyjmowanie określonych leków. Za zmiany w zabarwieniu dziąseł, ich rozrost, krwawienie i powstawanie kieszonek dziąsłowych odpowiada zalegająca na zębach płytka bakteryjna. Dlatego w przeciwdziałaniu paradontozie olbrzymią rolę odgrywa profilaktyka: regularna i dokładna higiena jamy ustnej oraz usuwanie kamienia nazębnego. Co jednak gdy to za mało?

Zbawienna moc żelu Chlosite

W zaawansowanym stadium paradontozy polecamy stosowanie w trakcie leczenia oferowanego przez nas antybakteryjnego żelu Chlosite, zawierającego 1,5% chlorheksydyny i wykazującego dużą skuteczność w leczeniu periodontopatii oraz zapaleń okołowszczepowych. Żel stopniowo uwalnia leczniczą substancję, przez co jej stężenie utrzymuje się w organizmie przez około dwa tygodnie Przed jego podaniem do kieszonki należy wykonać skaling. Żel stosuje się jednorazowo; podczas terapii chora kieszonka spłyca się nawet o 6 mm. Dodatkowo oferowany przez nas żel nie powoduje reakcji alergicznych, a jego aplikacja jest bardzo prosta. Po oczyszczeniu płytki substancja jest wprowadzana do kieszonki za pomocą igły, aż do całkowitego jej wypełnienia.

Leczenie paradontozy laserem

Inną popularną metodą leczenia paradontozy jest laseroterapia. Przed terapią laserem należy wyleczyć stan zapalny tkanek i usunąć kamień. Sam zabieg polega na naświetlaniu dziąsła na wysokości kieszonki promieniem lasera. Dzięki temu poprawia się krążenie w naczyniach krwionośnych, co z kolei przyspiesza gojenie się dziąseł, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Laser może też działać na każdy korzeń zęba oraz otaczające go tkanki. W ten sposób niszczy kamień i usuwa resztki osadów z powierzchni korzeni. Laseroterapia jest bezbolesna, jednak, w przeciwieństwie do terapii żelem Chlosite, często jedna wizyta to za mało, aby całkowicie uporać się z paradontozą.

Bez względu na wybór metody, pamiętaj, że w leczeniu paradontozy bardzo ważny jest czas i jak najszybsze wdrożenie odpowiednich procedur medycznych. Nieleczona paradontoza bowiem może prowadzić nawet do utraty zębów.